Według planów budowa fabryki zakończy się w 2019 roku, a dwanaście miesięcy później zakład osiągnie pełne moce produkcyjnie – rocznie będzie wytwarzać kilkaset tysięcy silników. Zatrudnienie znajdzie tam około 500 osób, a 20 proc. zespołu będą stanowić inżynierowie i pracownicy z wyższym wykształceniem. Pozostała część ekipy to pracownicy produkcji.

Na pierwszy etap inwestycji Daimler AG przeznaczy około 500 mln euro. Fabryka powstaje na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor (DSAG-S3). Jest to obszar należący do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”. Pod inwestycję dla Daimlera przeznaczono 460 hektarów.

W Jaworze będą produkowane zaawansowane technologicznie silniki benzynowe i wysokoprężne. Czterocylindrowe konstrukcje trafią do całej gamy modelowej Mercedesa – począwszy od Klasy A, skończywszy na Klasie S. Silniki mają spełniać europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory – w laboratorium.

Jest to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa na terenie Polski. W 2015 roku niemiecki koncern zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągał obroty rzędu 3,7 mld zł w ramach sześciu spółek znajdujących się w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i Komornikach.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w dolnośląskim Jaworze poza wicepremierem wzięli udział m.in. przedstawiciele zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markus Schafer, a także prezes zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland Andreas Schenkel.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *